Lördag och sista matchen i grundserien för Vita laget i Nivå 2 när Duvbo kom på besök till Sollentuna Sporthall. Vi hade hela 10 spelare med, varav 2 st nya: Ella o Melissa.
Vi började suveränt och sprang ifrån till 7-0 men sedan satte de samtliga sina skott, ink två st 3-or och vips var de ikapp och förbi till pausvilan med 15-13. I andra perioden var det dock supertjejerna som växlade upp med riktigt snygga kombinationer och betydligt bättre försvarsspel, ledning 27-21 i halvlek. Även andra halvlek var vi det bättre laget och segersiffrorna skrevs till slut till 48-34.
Efter matchen sjöng vi för Melissa som spelat sin första match i Vibytröjan 😊
När man kikar tillbaka på grundserien kan vi konstatera att supertjejerna började väldigt knackigt och låg initialt näst sist i tabellen utan segrar. Vi har sedan dess ”spottat upp” oss betydligt och slutade tvåa till slut! [Se bildgalleriet]
Efter Sportlovet är det den sk ”mellanrundan” i Lions Cup innan cupspelet tar vid efter påsklovet.
/Nellie, Dejan o Per