Söndag och åter ett par jättebra matcher för supertjejerna mot Åkersbergas extremt duktiga P10. Vi spelade först en nivå svårmatch och därefter en mellanmatch.
Båda matcherna följde precis samma mönster. Vi startade alldeles för nervöst och de tog kommandot de första 4-5 perioderna och var i klar ledning med ca 20p. Sedan vände det i de sista 3-4 perioderna och vi tog ikapp.
Även om de vann båda matcherna till slut (med 4 resp 9 p) var det mycket jämna och bra fighter. Väldigt kul och bra start på året!
Vi avslutade med att traditionsenligt sjunga för vårt senaste "tillskott" som spelade sin allra första match: Elin S - varmt välkommen till supertjejerna! Som grädde på moset hade Engla bakat och bjöd på fika efter matcherna! Mycket trevligt initiativ och stort tack.
/Dejan, Martin o Per