Äntligen var det dags för matchpremiär för vårt Herrlag som spelar i Div 4. Det var ett år sedan herrarna fick spela match och dessutom har vi några nya stjärnor i laget 😊 så det var verkligen spännande att se hur det skulle gå.
Premiärmotståndarna Åkersberga var riktigt duktiga men fick sig nog en liten kalldusch när Calle gick upp och vråldunkade efter 5 sekunders spel… det satte lite tonen. Vi tog snabbt ledningen men slarvade sedan på slutet av perioden som slutade 16-12 till oss. I andra perioden var det Johan B som showade med ett par dunkar och Bark hystade i 3-or. Vi spelade generellt suveränt bra som resulterade i 15 poängs ledning i halvlek.
Tredje perioden fortsatte vi att dryga ut ledningen när Alexander visade en enorm vilja i försvarsspelet och Bob la en perfekt backdoor. Sista perioden blev lite ”avslagnare” men vi hade flera läckra spel och Michels styrka i anfallet var ostoppbart.
Slutresultatet blev 77-51. Alla spelarna blev poänggörare men bäst var Bark på 18, Johan 16 och Calle 15. En väldigt rolig start där vi visade att vi denna säsong har ett mycket slagkraftigt lag!
/Per