Förra helgen spelade Viby Flickor 04 sin första Lionsmatch för denna säsong, vilket blev en vinst efter riktig dålig matchstart men betydligt bättre avslut. Skulle andra matchen, som spelades mot FUBB i lördags vara bättre? Skulle vi kunna vinna igen?
Nja, starten blev inte riktigt som vi hade tänkt oss. Viby spelade avlägset, otaggat och allmänt ointresserat där ute egentligen hela första halvlek. FUBB var inte heller otroligt taggade vilket gjorde att stämningen på planen var väldigt mystisk och matchens tempo var nästintill slowmotion. Vi som tränare försökte verkligen göra vad vi kunde för att peppa igång spelarna och bänken för att Viby skulle börja spela som förra mötet mot FUBB. Då spelade vi nämligen helt fantastiskt och vann tillslut den matchen med 2 ynka poäng. Det Vibylaget var i dagens match som bortblåst, utbytt.
I andra halvlek fortsatte det sega spelet, men viss hunger och glöd började visa sig hos några av spelarna i Viby. Dock inte alls på den nivån som senast. Tillslut, i de sista minutrarna av fjärde perioden kom Viby tillbaka. Plötsligt kastade vi oss efter varje boll, vågade ta lägen till korgen som satt och jobbade stenhårt i försvar. På några få minuter tog vi oss nästan ikapp, matchen blev en vinst för FUBB med 34-24.
Första perioden vann FUBB med 11-6, även andra med 9-2 och tredje period med 2-10. Inför sista perioden stod tavlan alltså på 30-10. Då vann Viby sista kvarten med hela 14-4. Fatta om spelarna hade spelat såhär hela matchen?
Men det är bara att tugga vidare, ny match redan i helgen och då kommer vi att vara otroligt redo och taggade!
GO VIBY!
/Elin och Amelie