ÄR DU FÖDD 2013-2018? KLICKA HÄR FÖR ATT ANMÄLA DIG TILL SUMMER DAY CAMP 16-19 JUNI!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Viby Basket
Basket

V.19: Göteborg är förbi!
2018-05-17 15:38

Den stora säsongsfinalen, det som de allra flesta basketspelare längtar efter varje säsong har äntligen kommit. Göteborgs Basketfestival! För Vibys Flickor 04 blev årets bästa cup fylld med både glädje, blod och till viss del tårar. Men nu tar vi helgen från början.


Cupen spelas under Kristi Himmelsfärdshelgen vilket gör att den är längre än årets alla andra cuper vi brukar åka på, vilket spelare brukar tycka om. Ju fler cupdagar, desto bättre!


Första matchen spelades på torsdag eftermiddag nere i Masthuggshallen. De flesta av tjejerna hade rest ner i bilar under torsdag förmiddag så vi startade samlingen med en liten springtur och andra spännande uppvärmningsmetoder för att tjejerna verkligen skulle vara fysiskt och psykiskt redo för match. Väl inne på planen i den gamla, men ändå fräscha lägenhetskällarhallen började minutrarna till matchstart bli färre och vi blev allt mer redo. Flera var mycket nervösa, men kände samtidigt glädjen av hur kul det skulle bli. Våra första motståndare var IK EOS från Lund, vilket var ett väldigt duktigt lag. Viby spelade riktigt bra från första sekunden, slet i försvar och hade högt tempo i anfall. Tyvärr fick vi dock inte i bollen i korg så ofta som vi hade läge, medan EOS satte i princip alla skottförsök. Detta ledde såklart till att EOS drog ifrån ganska snabbt poängmässigt trots att spelet var väldigt jämnt. Då och då tappade vi även slitet i försvar vilket gjorde att EOS fick i några alldeles för enkla poäng, men sedan började vi snabbt spela igen. Matchen blev förlust med klara 8-41, men trots det såg tjejerna väldigt nöjda ut efter matchen. Den hade varit kul att spela och det är trots allt det viktigaste.


Dagens andra match spelades senare på torsdagen mot Västerås nere i samma hall. Nu var premiären gjord och tjejerna slappnade av på ett helt annat sätt än till första matchen. Dock var de fortfarande väldigt taggade och redo att ta cupens första vinst. En annan stor skillnad jämfört med första matchen var att vi denna kväll hade en helt fantastisk hejaklack i form av Vibys egna Flickor 02 samt alla deras föräldrar som följt med ner. Stor eloge till er, otroligt bra hejat! Klacken fick verkligen igång spelarna extra, vilket säkert var en stor orsak till att denna matchen var helt fantastisk! Viby flög fram i anfall och jobbade som aldrig tidigare i försvar. Västerås var med till viss del det första minutrarna, sedan var Viby allt mer dominanta. När slutsignalen gick visade tavlan att Viby vunnit med siffrorna 35-24. Härligt!


Under fredagen hade vi två matcher, första mot våra kära grannar Tureberg Lynx som vi mött flera gånger denna säsong här hemma i Stockholm. (Vad är oddsen att de hamnar i vår göteborgsgrupp också?). De senaste möten har Viby zonat ut redan innan matchen, knappt varit där under och varit väldigt besvikna efter. Tyvärr tror Vibytjejerna att de på något sätt har ett psykspöke mot dessa tjejer (stämmer inte, finns inget sådant). Så inför denna matchen diskuterade vi detta och kom fram till att vi bara skulle springa ut och köra lika hårt som på gårdagens matcher. Det kändes faktiskt bra innan, men icke. Från första sekund till sista var vi inte där, igen. Visst, blev lite bättre i andra halvlek men fortfarande inte alls på den nivån om på gårdagens matcher. Extremt trist. Efter sådana här matcher undrar jag som tränare verkligen vad har jag gjort för fel och hur har jag misslyckats? Absolut finns viss besvikelse, men jag är mest ledsen för tjejerna som faktiskt kan mycket bättre men inte längre visar det mot Tureberg vilket leder till jättetråkiga förluster. Siffrorna blev 19-11 till Tureberg Lynx.


Sedan hade vi som sagt ännu en match på fredagen i en ny hall, mot Östersund basket. Dena matchen blev definitivt bättre än den tidigare, men fortfarande inte på den höga nivån som under torsdagen. Anfallet var nästan tillbaka, men försvaret var fortfarande inte där. Östersund fick alltför många enkla lägen som Viby definitivt hade kunnat stoppa men vi istället lät rulla igenom. Våra egna skottförsök kändes pressade och vi fick inte riktigt till de där simpla attackerna som vi hittat under torsdagen. Blev tillslut förslust med 35-19, men kändes inte lika tråkigt som efter Turebergsmatchen.


På lördagen började slutspelet, då vi förlorade 3 av 4 matcher blev det B-slutspel för oss. Vinna eller försvinna. Första var mot KFUM Borås, inför denna var Vibytjejerna lite nervösa igen men nervositeten försvann snabbt efter lite dans och andra hemliga knep. Matchstart och vi var redo, detta skulle vi allt ta. Absolut, nu kändes Vibyspelarna igen och vi flög fram igen. Stoppade det mesta i försvaret och fick i allt fler bollar i anfall. Dock fick vi en liten dipp i mitten av andra, men kunde hålla undan och vinna med 17-11. Stor glädje efter slutsignalen, vi var ett steg närmare final!


Efter en liten lunchpaus var det dags igen, denna gång mot Djursholm Indians som Viby inte mött sedan förra säsongen då de förlorade med några ynka poäng. Fortfarande gällde vinna eller försvinna. Förmodligen var det detta som gjorde att tjejerna blev alltför nervösa. Trots att viljan att vinna fanns där blev kanske pressen för stor. Ingenting ville fungera i början, varken försvaret eller anfallet. Vi var nu tillbaka till framtvingade anfall, dåliga avslut och alltför många tappade bollar. Detta utnyttjade såklart Djursholm och de kunde snabbt ta en trygg ledning som gjorde att vi var tvungna att öka tempot för att ens ha en chans att komma ikapp. Tyvärr räckte det inte hela vägen, men betydligt bättre andr halvlek än första gör att det ändå inte känns så tråkigt. Samtidigt fick vi inte glömma, nu var vi ute ur cupen för detta år. Slutsiffrorna blev 24-15 och det var trots allt besvikna Vibytjejer som gick in i omklädningsrummet efter matchen. Det är förståeligt att det känns trist, men samtidigt får vi inte glömma cupens bra matcher samt se hela bilden vilket betyder hela säsongen. För er som följt tjejernas matcher kommer ni alla hålla med mig att detta laget har gjort en otrolig och helt fantastisk resa denna säsong! Utvecklingen bland tjejerna både när det gäller basket och det sociala är grymt häftig. Att få vara med och uppleva den har varit jättehärligt!


Annars har cupen också innehållt en massa hejande på andra lag, bland annat Flickor 02 och Pojkar 06 som båda uppskattade hejaklacken. Övernattning på hotell har inte heller varit så dumt, eller att käka tillsammans ute i Göteborg, allt från lite märklig vegetarisk restaurang, kebab, korv till Donken. Även ett Lisebergbesök hann de tjejer som ville med. Framförallt har vi hunnit med otroligt mycket skratt, tror inte jag har skrattat så mycket som jag gjorde under denna helgen på länge. Allt från roliga skämt på frukosten till den knasigaste bilfärden jag någonsin har varit med om då några av spelarna med mig som förare skulle hitta tillbaka till hotellet efter att ha hejat på Fickor 05. Sjukt hur fel vi kunde köra!


Tack för denna fantastiska helg! Som många av er redan vet var detta även mina sista matcher med 04orna innan jag slutar. Kanske lite trist slut, men jag kunde inte ha varit stoltare än vad jag är över detta laget! Det har varit en stor ära att få träna dessa spelare och försöka lära dem allt jag kan!


GO VIBY!

/Elin och Amelie

Nyhetsarkiv
V.48 Tresiffrigt!2019-12-03 12:05
V.47 RM omgång 2!2019-11-26 17:57
A-Brons för F04!2019-09-05 21:45
Guld i Skövde!2019-05-20 14:00
V.7 Två toppen matcher!2019-02-15 22:00
V.45 Trist förlust 2018-11-11 15:21
V.44 Telge Open!2018-11-07 15:13
V.42 En riktig rysare2018-10-24 18:31
V.40 Seriepremiär!2018-10-10 08:52
V.5: FANTASTISK MATCH! 2018-02-03 21:40
V.4: Flaggan i topp!2018-01-29 08:59
V.46: VINST!!2017-11-18 19:08
Tight vinst i derby2016-10-24 20:55
Avskedsbrev2015-06-22 22:21
Packlista till Skövde 2015-04-26 12:55
Köping - Lägret!2015-04-18 10:13
Träning fredag 07/3-152015-03-06 09:37
Peab-ligan2015-01-13 21:07
Tränare imorgon2014-12-08 08:04
 
Viby Baskets sponsorer