Dags för F05-lagen i Spalding Basketshop Cup igen. Lördag körde vi Mellan och nivå Svår på söndag.
Mellan
Lite slöa i början mot ett blekt Blackeberg Ängby. Extra slött vid returerna och eftersom vi sköt som krattor var det länge rätt lika. Lite skärpning andra halvan så sprang vi ifrån rätt så lätt. Tjejerna hade röda armar då motståndarna spelade rätt ovårdat.
Duvbo-gänget direkt efteråt. Bra spel som vi höll uppe bra, trots bara 6 spelare som kämpade bra. Ett bättre motstånd och vi spelar bättre. Bra positioner i anfall och snart kommer passen också. Bättre skott, men lite otur så det blev förlust.
Svår
Första matchen spelades mot ett taggat Djursholm som spelade tätt försvar med helplanspress. Våra tjejer blev lite tagna av det ganska tuffa spelet och slarvade bort en hel del bollar, bl a på allt för många långpass. Vi hade ett bra försvar matchen igenom och var genomgående det bästa laget. Det blev ganska målsnålt men Viby tjejerna tog tidigt ledningen och höll den hela matchen. Matchen slutade 18-12.
KFUM Central spelade lite snällare och det gav utrymme för bättre spel. Vi lyckades med många snabba uppspel och tog fler returer. Fortsatt mycket bra försvar som gjorde att KFUM Central fick problem att komma till bra avslut. Många individuellt bra initiativ som gav poäng, men allteftersom fungerade passningsspelet allt bättre. Vi var bättre på allt och matchen slutade 55-6.