Andra året på Göteborgs basketfestival. Förra året åkte vi ut i 8-dels mot cupvinnarna efter att ha gått till a-final trots riktigt tuff grupp.
I år ställde vi upp med två lag och båda hade en behaglig resa genom gruppspelet på torsdag och fredag till dubbla gruppvinster och klar för a-finaler. Tillsammans mer än +100 i poängskillnad! Addera lite extra vinster på Liseberg där Spårvagnen hem fylldes med choklad, så förstår ni att det blev nattvila med ett leende på läpparna.
Lag 1 fick gå direkt 8-delsfinal där erkänt duktiga Bankeryd väntade. Motståndarna ryckte direkt och vi lyckades inte få lagspelet att stämma. Kanske för stor omställning till riktigt bra motstånd. Väl kämpat!
Lag 2 fick långa vägen med start mot Malbas i 16-dels. Bra inställning gav en tydlig vinst. Bästa Alvik-laget väntade sedan och då taggar vi lite extra. Riktigt tajt insats där hela laget var på tårna från början och med fart och aggressivitet bärgade vi segern. Lite vila, lite mellis, sen stod Onsala och väntade vid kvartsfinal. Trötta huvuden gjorde matchen onödigt jämn, men vi kämpade till oss en vinst.
Semifinal på söndag morgon mot Bjärred, f.d. Lobas, som är ett riktigt ambitiöst lag med stor trupp. Grym returtagning höll matchen vid liv, men vi hade behövt några ring i istället för ring ut. Tack och hej, men med stolthet!
Flame on girls!