Så var det dags att möta Södertälje igen. Ett mycket bra lag som vi har alldeles för stor respekt för - då är det svårt att lyckas.
Vi förlorar med hela 30 poäng, men spelar ändå rätt så bra. Otroligt svårt att få skotten att sitta, men det är svårare när spelet går fortare och det alltid finns en försvarare som stör. Rekord i skott som inte ens träffar ringen.
Vi straffades av Täljes press för mycket, men passade oss också igenom rätt så lätt stundtals.
Just kvalité trots ett högt tempo är stora skillnaden. Vi tar retur, men är van från träning att vi kan stå stilla med bollen några sekunder.
Positivt är att vi kommer ändå kommer till skott ofta med bud på fler om tanke och kropp är lite kvickare.Hyggligt många attacker och att endast 4 strafftillfällen blåstes på hela matchen berodde på bra försvar från båda lagen.
Dags att steppa upp på träningarna.