2018-12-16 22:04
Årets sista match gick mot Tureberg och coach Nyberg ville verkligen ha revansch och vinna tillbaka en cola-flaska.
Viby var bortalag i Sollentunahallen och första perioden började lovande. Killarna hade ett lagspel som gav många målchanser. Perioden slutade med siffrorna 10-16. Fördel Viby.
Andra perioden började bra men vi föll tillbaka till vårt gamla spel. Det straffade sig och vi gjorde endast 11 poäng - på fyra målskott varav tre st tre-poängare. Vi förlorade perioden (14-11) men gick ledande till halvtidsvila med resultatet 24-27.
Tredje perioden började Vibykillarna spela som ett lag och det gav resultat. Målen trillade in och vi hade sex olika poängsättare som gav periodvinst (10-20) och resultatet 34-47. Kanonspel. Showtime.
Sista perioden drogs tempot ned och det blev ett jämnare, fast ojämnare Vibyspel. Killarna kunde dock avsluta i dur och vann perioden (10-12)
Slutresultat 44-59 — en vinst med 15 poäng och coach vann sin cola-flaska.
Bra spel av Viby och det känns extra skönt med en vinst i ryggen inför jul- och nyårsvilan.