Första gången fick F14 chansen att arrangera en egen EasyBasket omgångar hemma i Edsbergshallen. Vi delade på arrangemanget med P14 och körde var sin halva av lördagen.
Ett taggat gång tjejer och ledare startade redan 8:00 för att göra i ordning hallen och fylla kiosken med läckerheter. Det dröjde inte heller länge förrän moståndarlag började droppa in, de första matcherna drog igång vid 9:00.
Viby spelade sin första match mot Duvbo en halvtimme senare. En välbekant motståndare som brukar ge tufft motstånd.
Dagen till ära var alla 10 aktiva Vibytjejer med och spelade för fösta gången, superroligt att alla var påmplata även om det innebar att speltiden blev mindre för alla. Trots lite sömningt försvarsspel gjorde tjejerna en fin match överlag med ett antal tjusiga skott, layups och passningsspel och målen trillade in framåt i jämn takt.
Efter en halvtimmes paus, som många tjejer spenderade i kiosken, var det sedan sedan dags för andra matchen, mot AIK - ett lag vi aldrig mött innan.
Även denna match var vi stundtals lite sömninga i försvaret, men målen från Viby fortsatte att trilla in - båge i motståndarnas korg, men även i vår, detta sedan undertecknad råkade lura Viby om att vi gjorde mål på fel korg..
Slutresultatet på förmiddagen blev 2 roliga matcher och ett väl genomfört arrangemang där allt ullade på som smort!
Stort tack till tjejerna för 2 fina matcher, och ett jättetack till alla föräldrar som ställde upp med bakning, kiosk , hallvärdsjobb med mera!
Ledarna genom Andreas