16 MAR 2014 12:13
Det blev tyvärr bara 7 ordinarie tjejer (varav 2 varit sjuka hela veckan) som kom till start mot serieledaren Skuru. Vi orkade inte hänga med i deras tempo.
Vi började matchen med en snygg kombination som avslutades av Julia S och tog ledningen med 2 poäng, sedan blev det dock mest Skuru för hela slanten. De spelade en tight helplanszonpress och vi klarade inte att snabbt passa förbi den och blev därmed fast ett antal gånger. Dessutom var deras skytte utomordentligt hela matchen igenom. Det var först i tredje perioden när de spelade en zon som vi kunde hålla jämna steg med dem. Poängmässigt rann det dock iväg ordenligt och slutresultatet skrevs till 32 – 90.
Det fanns ändå en del ljusglimtar, bl a alla spelares inställning att inte ge upp och försöka hänga med hela matchen liksom Amelies suveräna straffkast som resulterade i att hon blev poängbäst med 9 poäng. Nu tittar vi dock framåt istället mot den avslutande matchen i seriespelet mot Alvik. Med några bra träningar i veckan och ett ordinarie lag ska vi hitta tillbaka till samma fina spel som sist mot Tyresö.
/Göran & Per