Aktivitetsinfo: | Två lag anmälda: Lag Vit + Lag Röd
AIK Basket anordnar nu Gnagis-ligan! En mini-liga i Vasalundshallen för barn födda mellan 2015–2017. Gnagis-ligan har som målsättning att utveckla och stimulera det befintliga intresset som vi gemensamt har genom en liga med schemalagda omgångar för de olika åldrarna. Varje spelare ska få möjligheten att känna känslan av en samhörighet, trygghet och glädje i en lekfylld miljö. Matcherna kommer få alla spelare att utvecklas oberoende av individens prestation och resultat. Vi skapar inga serietabeller och räknar inte heller poäng under matcher.
Hallar: Vasalundshallen Östra/Västra
Adress: Badhusplanen 1-3
169 55, Solna
Sista anmälningsdag: 14 dagar före planerad spelomgång och spelschemat skickas ut 10 dagar innan spelomgången.
Anmälningsavgiften: 450kr
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VI har som målsättning att alla anmälda lag ska få spela minst tre matcher per omgång.
Målet är att få med sammanlagt 14 lag för varje omgång. Sju flicklag och sju pojklag. Vi följer turordning och en bekräftelse av anmälan inför varje omgång sker i mån av plats. Lag som av olika anledningar uteblir eller avanmäler sig efter en bekräftad anmälan mindre än 10 dagar innan respektive omgång debiteras full avgift (450 kronor).
Schemat går inte att ändra!
Regler
Vi följer Stockholm baskets regler och riktlinjer kring spelregler och förhållningssätt för alla spelare och besökare.
Speltid: 5 min x 4 perioder
Se länk : https://stockholmbasket.se/eb-u8-u10/ |